Samsungi uus tipptelefon Galaxy S8 annab kamaluga uut ja vana

 (2)

Samsung Galaxy S8 esitlus Tallinnas 29. märtsil
Samsung Galaxy S8 esitlus Tallinnas 29. märtsilFoto: Karli Saul

S8 on jälle üks kallis telefon, aga kui kätte võtta ja lähedalt uurida, võlub see juba pelgalt oma välimusega.

Nutitelefone toota on tänamatu töö, eriti kui need on kallima otsa seadmed. Kui eriti midagi ei muuda, siis näägutavad paljud: kus on innovatsioon, kas peaksime iga aasta põhimõtteliselt sama telefoni ostma? Kui muudad, siis näägutavad, et oli nüüd vaja head ja toimivat asja muuta või et miski uus on tegelikult konkurendi kopeerimine.

Veelgi hullem: uuendusi ei osta keegi. Moodsas mõistes nutitelefonide kümneaastane ajalugu on tulvil seadmeid, mis pakkusid innovatsiooni, aga müüginäitajatelt osutusid läbikukkumiseks. Mõni hiljutine näide: Jolla, LG G5 ja Project Tango seadmed. Aga kui üldistada, kas siis on üldse olnud tõeliselt uuenduslikku nutitelefoni, mis on väga edukaks saanud? Välja arvatud muidugi algupärane iPhone, mis kogu meie nutiajastule aluse pani.

Samsung Galaxy S8: sõrmejäljelugeja on taga vasakul, kaamera kõrval. Mugavam oleks taga keskel, kaamera all. Foto: Madis Veltman
Seotud lood:

Olukorra muudab keerulisemaks see, et suuremad telefonitootjad on võtnud nõuks aastas kaks tippmudelit välja anda, mis tähendab kaks korda rohkem vaeva ja stressi. Nii ka suurim tootja Samsung: kevaditi on välja tulnud järjekordne Galaxy S, sügisel Galaxy Note. Mullu augustis läks paraku Note 7-ga midagi valesti, sest osade seadmete akud kippusid süttima või plahvatama, nii et tootja kutsus selle üldse turult tagasi.

Kas on üldse olnud tõeliselt uuenduslikku nutitelefoni, mis on väga edukaks saanud?

Niisiis on palju raha kaotsi läinud ja maine määritud – meedia pole seda fopaad siiani andestanud ja tahab seda pidevalt meelde tuletada –, aga kohe on kõigest hoolimata jälle uut tippmudelit vaja. Kusjuures 2017. aastal pole tipptelefonidel odavamate ees enam kunagist vägevuse-eelist – normaalse ja kena uue Androidi võib osta alla 250 euro eest. (Näiteks mullusügisene Coolpad Modena 2 maksab 160 eurot, 100 eurot otsa pannes saab juba topeltpõhikaameraga Honor 6X-i.) Kas on enam mõtet mingile tipptelefonile 600–1100 eurot kulutada?

Soliidne sisu, korralik välimus

Loe veel

Kõike arvesse võttes peab nentima, et Samsung on naasmisega võimsalt toime tulnud. Nad ei hakanud asjatult tõmblema ega nutitelefoni kui sellist kuidagi ümber defineerima. Nad lihtsalt tootsid vaikselt uusi mudeleid, mis on ootuspäraselt natuke võimsamad ja moekamad kui nende eelkäijad. Soliidne sisu, korralik välimus. Jaanuaris saabus iga-aastane värskendus keskklassi Galaxy A-seeriale (A3, A5 ja A7), nüüd on tippmudeli kord. Galaxy S8 ilmub alles aprilli lõpupoole, aga Forte sai selle juba möödunud nädalavahetuseks testida.

Tootja reklaamib S8 puhul tohutut 2960 x 1440 pikslist nn äärest ääreni ja peaaegu raamideta ekraani. Paraku äpid seda lisapinda pigem ei kasuta ja vaikimisi on resolutsioon madalamaks seatud, mida saab ise muuta. Foto: Madis Veltman

Põhinäitajate järgi saab ruttu selgeks, et S8 on olemuselt uude kuube topitud ja puutepliiatsist vabastatud Galaxy Note 7, mis maksab nüüd 60 eurot vähem. S8 toetab küll mõnda seninägemata lahendust, nagu Dex (telefoni saab dokkjaama ja lisaekraani abil arvutiks moondada) ja digiabiline Bixby, aga põhiosas on kõik lausa üllatavalt Note 7 moodi. Ekraan on 5,8 tolli ehk 0,1 tolli võrra suurem ja piksleid seetõttu rohkem (2960 x 1440), esikaamera 5 MP asemel 8 MP, Bluetooth 4.2 asemel 5.0, opsüsteem Android senise 6 asemel 7. Aku on aga 3500 mAh asemel 3000 ja HDR10 pilditehnoloogia tugi on kadunud...

Kõike arvesse võttes peab nentima, et Samsung on naasmisega võimsalt toime tulnud.

Alles on ka silmaiiriseskanner, mis on endiselt telefonides haruldane ja kindlasti üks peamisi toredusi, millega S8 esile tõsta – mitte ainult uudne, vaid ka praktiline. Väga mugav on lihtsalt ekraani vaadates telefoni avada. Kes tahab vanamoelisemalt, saab muidugi ka sõrmejälje ja näotuvastusega või ekraanimustri ja PIN-iga. Kõik variandid toimivad kiiresti ja tõhusalt.

Üllatab põhikaamera, mille näitajad on täpselt nagu aastavanustel eelkäijatel S7 ja S7 Edge (12 MP, f/1.7 ava, 26 mm, 1,4 µm pikslisuurus jne). Samsung ilmselt arvab, et selle uuendamine polnud tähtis, kuigi see olnuks hea võimalus silma paista. Fotod tulevad korralikud, kuigi mitte rabavad... Aga kuna S7 ja S7 Edge’i hinnad algavad praegu Eestis juba vastavalt 480 ja 540 eurost, on raske nende kõrvale 800-eurost seadet soovitada. Karta on, et siin saavad glamuurieelise hoopis mitu Huawei uuemat telefoni, LG G6 ja iPhone 7 Plus, mis pakuvad moekat kahe objektiiviga põhikaamerat.

Samsung Galaxy S8 kaamerat ei uuendanud. Foto: Madis Veltman

Tegelikult ei meeldi S8 puhul ka S7 ja S7 Edge’iga võrreldes traditsioonilise kodunupu kadumine, helivaljuse nuppudele ebameeldivalt lähedal asuv eraldi Bixby-nupp ja sõrmejäljelugeja liikumine mitte taha keskele, vaid taha vasakule. Aga need on uued trendid, mille vastu vist ei saa.

Pagana nägus telefon

Kõik mainitu muutub aga vähem tähtsaks, kui Galaxy S8 kätte haarata ja seda lähemalt takseerida. Piltidest ja videost selle kirjeldamiseks ei piisa! See telefon on lihtsalt nii pagana nägus, et korraga ei tundu ka kõrge hind enam ulmevallast.

S8 on lihtsalt nii pagana nägus, et korraga ei tundu ka kõrge hind enam ulmevallast.

Nokia N9 ja iPhone 7 Plusi meenutav välimus, pikk sihvakas kuju, mis suure 5,8-tollise ekraani kuidagi mõnusalt käepäraseks muudab... Luksuskauba puhul ei müü tootja niivõrd kaupa ennast, kuivõrd unistust, ja siin tuleb Samsungile täispunktid anda. S8 on telefon, mis võlub lihtsalt sellepärast, et juhtusid seda lähemalt uurima.

Vaata videost, kuidas Forte Galaxy S8-t testis:

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised