Nipid: kuidas nutitelefoniga jõuluajast nauditavaid videoid teha

 (1)
Nipid: kuidas nutitelefoniga jõuluajast nauditavaid videoid teha
Foto: Samsung

Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma ning foto- ja videograaf Andres Raudjalg esitlevad nippe, kuidas nutitelefoniga jõuluklippe filmides parim tulemus saada.

Ära hoia telefoni filmides püsti

Raudjala sõnul on üks levinumaid vigu, mida inimesed alateadlikult teevad, telefoniga püstiasendis filmimine. Kuigi helistamise ja veebis surfamise ajal on see kõigil tavaliselt püsti käes, tuleks seade filmimiseks keerata horisontaalasendisse.

“Kui häid pühadefotosid saab edukalt teha ka püstkaadriga, siis video vajab tavaliselt kerget järeltöötlust ja montaaži ning püstise videoga pole hiljem suurt midagi teha. Lisaks mahub horisontaalse video peale ära palju rohkem,” õpetab Raudjalg.

“Püstist videot on tegelikult hea vaadata vaid telefonist, kuid jõuluvideot tahaks kindlasti mõnusalt vaadata aastate pärast ka teleri- või arvutiekraanilt, mis eeldab horisontaalset filmimist.”

Valgustus

Järgmiseks tasub veenduda, et filmitav asukoht oleks võimalikult hästi ja ühtlaselt valgustatud. Kuigi nutitelefonide kaamerad on viimastel aastatel märkimisväärselt paremaks muutunud, on need siiski mõõtmetelt piiratud, mis seab ka füüsilised piirangud sensorile ja optikale.

“Kuigi näiteks Samsungi uuematel uusimatel tipptelefonidel – S7, S7 Edge, S8, S8+ ja Note8 – on kaamera ava f1.7, mis on väga hea näitaja ja sobib pildistamiseks ka vähese valgusega oludes, läheb ka näiteks suurtel fotokaameratel hämaras vaja lisavalgust,” selgitab Raudjalg.

Seotud lood:

“Valgusolud võiksid olla stabiilsed, kuna kiirelt muutuvate valgusoludega, nagu näiteks vilkuvad jõulutuled või süttivad ja kustuvad lambid, on automaatrežiimis kaameral raske end kohe ümber häälestada ning lõpptulemus ei jää kuigi ilus.”

Lisanipina tasub vajutada telefoniekraanil filmitava kõige tähtsama eseme või kaadriosa peale, mille järel kaamera seadistab end just selle piirkonna valguse järgi ning kui valgus peaks isegi muutuma, suudab kaamera end kiiremini ümber seadistada.

Keskendu alati ühele asjale

Kindlasti peaks meeles pidama, et kõige parem pilt on just sujuv ja stabiilne. Igas videolõigus võiks keskenduda pigem ühele põhilisele ning paigal püsivale tegevusele, kui üritada kõike korraga peale saada.

“Telefoniga vasakule-paremale rapsimine on tavaline, kuna tundub, et just nii saab kõik peale. Tegelikult soovitan vaataja huvides hoida kaadrit natukene kauem rahulikult ühe koha peal ning vajadusel sujuvalt ümber kadreerida. Pilt liigub ja sündmused toimuvad, hoolimata sellest, et kaamera paigal seisab,” õpetas Raudjalg.

“Kätevärina vältimiseks võiks võimalusel kasutada abivahendeid – spetsiaalseid kolmjalgu või nende puudumisel kasvõi diivanit, lauda, taldrikut, mida iganes, et kaader võimalikult stabiilseks saada.”

Heli

Antti Aasma toob aga olulisena välja ka helikvaliteedi aspekti, millele tavaliselt ei osata eriti suurt tähelepanu pöörata. “Liialdamata võib öelda, et heli on isegi tähtsam kui pilt – kui vanaema näeb talle saadetud videopilti, aga jõulutervitust ennast ei kuule, siis jääb tal kogu rõõm saamata.”

“Kuigi profid kasutavad heli salvestamiseks alati eritehnikat, siis tavalisel inimesel seda pole. Õnneks on telefonide mikrofonid tänapäeval piisavalt head, et korralikku heli salvestada.

Soovitan võimaluse korral kõnelevale inimesele võimalikult lähedale minna ning asetada käsi ümber telefoni mikrofoni, kuid seda mitte täielikult kinni katta. See nõks aitab taustmüra välja filtreerida ning audiokvaliteet jääb parem,” juhendab Aasma.

Monteerimine

Lõpuks kui videod on edukalt salvestatud, siis tasub need alati väikeseks filmiks monteerida, kuna üksikuid suvalisi klippe pole just väga põnev vaadata.

Sotsiaalmeedias on Boomerangid ja gifid omal kohal, ent pisut pikema klipi puhul on soovitav siiski kerge ja lihtne videotöötlus teha.

“Videotöötluseks on saadaval kümneid häid tasuta äppe, millest võiks välja tuua näiteks FilmoraGo, Adobe Premiere Clip või Magisto. Kõikidega saab videoid kiirelt mugavalt töödelda ja kokku lõigata,” räägib Raudjalg.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare