Mobiil-ID vs Smart-ID: kumb on parem, kui ID-kaardi sertifikaadid enam ei toimi?

 (87)

Mobiil-ID vs Smart-ID: kumb on parem, kui ID-kaardi sertifikaadid enam ei toimi?
ekraanitõmmis (smart-id.com)

Vabariigi Valitsuse otsuse järgselt peatada 3. novembrist paljude ID-kaartide sertifikaadid, on tekitanud küsimuse, et kas Smart-ID on samaväärne ID-kaardi ja Mobiil-ID-ga.

„Smart-ID-d ei saa kasutada e-riigi ja riiklike toimingute teostamisel,“ selgitas Elisa tooteturunduse osakonna juht Mailiis Ploomann. „Smart-ID polegi selleks loodud ega mõeldud."

Kuna Smart-ID abil ei saa anda igal tasemel digiallkirja, siis ei saa see täielikult asendada ID-kaarti ja Mobiil-ID-d. Smart-ID kasutuselevõtuks ilma ID-kaardi või Mobiil-ID olemasoluta peab pangakontorit külastama.

Mobiil-ID sobib riigiga suhtlemiseks eesti.ee portaali sisselogimisel, avalduste esitamisel (toetuste saamisel, registrikannete tegemisel), e-valimiseks, äriettevõtte aruannete esitamisel, teabenõuete ja infopäringute tegemisel. Smart-ID puhul nii otsest lähenemist pole, esmalt peab veebipanka sisenema ja selle kaudu teenuseid külastama.

Mobiil-ID on kasutatav nii nuti- kui ka tavalistes mobiiltelefonides. Smart-ID-d seevastu saab kasutada vaid Androidi ja Apple'i seadmetes.

Mailiis Ploomanni sõnul seisneb Smart-ID peamine võlu selles, et see on teiste riikide jaoks väga innovaatiline lahendus, mida saavad kasutada näiteks pangad, kellel on filiaale mitmes riigis.

Seotud lood:

„Riikides, kus pole Mobiil-ID sarnast digitaalset lahendust, on see tihti suurepärane alternatiiv ebaturvaliste koodikaartide asendamisel. Eesti on oma digilahendustega lihtsalt teistest niipalju ees, et selle üle saab ainult uhke olla."

Loe veel

Kui kliendil on ID-kaardi sertifikaadid uuendatud, siis saab ta teenuse lõplikult aktiveerida politsei.ee veebilehel – kui veel mitte, siis PPA teeninduspunktis. Kõigile, kellel veel Mobiil-ID-ga SIM-kaarti pole, saab pakkuda SIM-kaardi vahetust.

SMART-ID eelised on võimalus kasutajaks hakata ka SIM-kaarti vahetamata (Mobiil-ID vajab vastava toega SIM-kaarti) ja operaatoritele teenustasu maksmata.

Mobiil-ID-ga liitumine on kõigi kolme Eestis tegutseva mobiilioperaatori juures tasuta, kuutasu Elisas ja Telias üks euro, Tele2-s 0,99 eurot. Välismaal lisandub paketipõhine välisriigist Eestisse saatmise SMS-i hind ühe Mobiil-ID toimingu kohta.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised