Pisut enam kui kahe aasta eest tuli Fujifilm välja kaameraga, mis otsekohe kõikide fotohuviliste südamed võitis ning firma üha tõusva edu lähtepunktiks saanud on, kirjutab Photopointi ajaveeb.

X100s: vääriline järglane armastatud X100-le

X100 - see ilusa välimuse, suure poolkaadersensori ja krõbeda hinnaga kompaktkaamera on nüüd saanud endale järglase. Lubage esitled: Fujifilm X100s.

Nimekujust võiks järeldada, et X100s on minimaalsete edasiarendustega kaamera, mis seilab eelkäija tuules. Nii see ei ole. X100s võib küll väliselt eelkäijaga sarnane välja näha – täiustusi on siin aga piisavalt, et senistel X100 omanikel näpud sügelema ajada.

Igatpidi fikseeritud (nii fookuskauguse kui ka kinnituse poolest) 23 mm F/2 objektiiv on seesama, mis X100 kaameral. Täiesti uuel 16 MP X-Trans sensoril on aga nüüd sarnaselt X20 kaameraga pikslid, mis aitavad kaasa teravustamisele.

Koos uue EXR II protsessoriga aitavad need faasituvastusega pikslid teravustamisel nii palju, et Fujifilm julgeb X100s kaamerat nimetada maailma kiireima autofookusega kaameraks. Julge avaldus tõepoolest.

Lisaks autofookuse "kiirendamisele" on Fujifilm muutnud mugavamaks (ja seega ka kiiremaks) käsitsi teravustamist. Abiks on funktsioon focus peaking, mis näitab teravaid alasid ekraanil säbrulisena.

Lisaks sellele on aga võimalik käsitsi teravustada ka ekraanil "kahte kujutist kokku ajades" – umbes nii, nagu tõeliste rangefinder kaamerate puhul.

Fujifilm X100s olulisemad tehnilised andmed:

* 16,3 MP APS-C X-Trans CMOS II sensor
* Faasituvastusega toimivad pikslid pildisensoril
* Madalpääsfiltri puudumise tõttu sensori eest on pildis teravamad ja detailsemad
* Uus EXR II pildiprotsessor
* Pildiotsija, mida saab eesmise lüliti abil nii digitaalse kui ka optilisena kasutada.
* Digitaalse pildiotsija lahutusvõime on senisest parem: 2,35 miljonit pikslit
* Valikukettad säriaja, ava ja särikompensatsiooni muutmiseks
* 23 mm F2 avaga objektiiv on kere küljes kinni
* Täiustatud käsitsi teravustamine
* 2,8" diagonaaliga LCD-ekraan ei ole just kõige parema lahutusvõimega, 460 000 pikslit
* Kiirmenüü ekraanil
* Full HD videorežiim, maksimaalselt 60 kaadrit sekundis. Andmesagedus – 36 Mbit/s!
* Mikrofonipesa ja kaugjuhtimispuldi pesa.

X20: Fujifilmi tänavuste kompaktkaamerate lipulaev

X20 on väliselt vaat et äravahetamiseni sarnane eelmisel aastal esitletud X10 kompaktkaameraga, kirjutab Photopointi ajaveeb.

Fotod: Fujifilm

Seesama f/2.0-2.8 objektiiv, lahutusvõime poolest mitte just kõige parem, 460 000 pikslit mahutav 3,0" LCD-ekraan ja optiline pildiotsija.

Uued omadused on peidus aga retrostiilis korpuse sees ning kuigi neid ei ole teab mis palju, on nad siiski üsna olulised. Vaatame neist nelja olulisemat lähemalt:

Esimese olulise uuendusena on X20 sensor tüübilt nn X-Trans. Sarnaselt Fuji hübriidkaamerate sensoritega ei ole selle ees optilist madalpääsfiltrit, mistõttu peaks salvestatud pildid olema tavalisest teravama joonisega.

Madalpääsfilter on tavaliste sensorite ees vajalik abinõu moire-artefaktide tekkimise vastu pildil. X-Transi puhul pole aga moire probleemiks, sest siin asuvad erinevaid värve salvestavad pikslid ebakorrapäraselt ja häirivad peenmustrid ei saa pildile nagunii tekkida. Seega – uus sensor, mis lubab paremat fotokvaliteeti.

Seesama sensor on osaline teiseski uuenduses. Nimelt väidab Fuji, et X20 kaamera teravustab väga kiiresti – 0,03 sekundiga. Sarnaselt näiteks Canon EOS 600D peegelkaamera või Sony NEX 5R hübriidiga on X10 sensoril lisapikslid, mis on rakendatud teravustamise teenistusse. Täpsemalt – need teravustavad faasituvastusega.

Kolmas olulisem uuendus on optiline pildiotsija. Sarnaselt X10 kaameraga on selle sees läätsede mehhanism, mis liigub koos objektiivi sisse-välja suumimisega, andes tulemuseks enam-vähem täpse kadreeringu.

Nüüd on Fuji aga seda pildiotsijat veelgi täiendanud ning lisanud selle konstruktsiooni õhukese läbipaistva kihi, millel kuvatakse (kaadri servades) olulisemaid pildistamisparameetreid ning kaadri keskosas ristkülikuga hetkel kasutusel olev teravustamisala. Sellist infoga pildiotsijat ei ole siiamaani olnud ühelgi kompaktkaameral.

Neljas olulisem muudatus on üks nupp. Füüsiliselt ei ole küll nuppe lisandunud, kuid seni tagaküljel all paremal olnud RAW-nupul on nüüd uus funktsioon. Q-tähega tähistatud nupp avab ekraanil kiirseaded.