Rohetav klassik pannakse sudumetropoli päästmaLondon on Euroopa kõige saastatuma õhuga linn. Sestap on vältimatu, et ühe selle sümboli, pea 70 aastat tänavail veerenud musta takso kapoti all toimuvad peagi radikaalsed rohelised muudatused.

Kurikuulsate Aasia linnadega pole Londoni õhuolu küll võrreldav, aga Euroopa kontekstis on brittidel omajagu põhjust läkastada. Linn täitis oma tänavuse aasta õhusaastenormi juba 5. jaanuaril.
See tähendab, et traditsioonid, mille väärtustamise poolest britid tuntud on, ei ole õhu seisukohast enam nii olulised. Uus must Londoni takso tuleb hübriidi kujul, ja juba õige pea.

LTC tegevjuhi Chris Gubbey sõnul on väga oluline, et takso jõuaks ka teiste Euroopa linnade teedele.

Hübriidtakso nimega TX5 peaks tänavaile saabuma selle aasta lõpus. Järgmise aasta alguseks peavad kõik Londoni taksod olema võimelised sõitma vähemalt poolsada kilomeetrit ilma heitgaase õhku paiskamata. TX5, mille tootja on Coventrys asuv London Taxi Company, peaks suutma elektrijõul sõita kaks korda pikema vahemaa. Autol on kolmesilindriline bensiinimootor, mis generaatori abiga elektrienergiat akudesse laeb. Kui takso sisekujunduse koha pealt on mõned lahendused veel õhus, siis kindel on, et uude autosse tuleb kuus istekohta (selle kasuks rääkis muu hulgas argument, et kolm paari saaksid koos välja minna) ja tavalise asemel edevam klaasist katus. Välja peab takso küll nägema tuttavlik – disaineritele öeldi, et see peab olema ikka Londoni takso –, ent 2000 komponenti auto ehituses on loodud nullist.

Londoni taksod

Loe veel

Seotud lood:

Autoexpress kirjutab, et London Taxi Company kuulub hiinlastele, kelle autotootja Geely firma 2012. aastal ära ostis (Geely on ka näiteks Volvo omanik). LTC tegevjuhi Chris Gubbey sõnul on väga oluline, et takso jõuaks ka teiste Euroopa linnade teedele, sest uue mudeli arendusse on investeeritud soliidne summa – 275 miljonit naela. Mudeli tootmiseks avatakse Coventrys terve uus tehas. Amsterdam, Barcelona ja Berliin olevat taksodest huvitatud.

Uus tehas, mis on ehitatud spetsiaalselt TX5 kokkupaneku tarvis, avatakse Coventrys sel kuul. Gubbey loodab, et 2020. aastaks on pooled Londoni taksod TX5-d, see tähendab pisut enamat kui 12 000 autot.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised