Indrek Sirk: Paremalt möödasõit on keelatud, möödumine aga lubatud
Lugeja küsib:
"Kas uue eeskirja järgi võib teises reas kulgejast mööduda, ette jõuda, kui ma olen oma sõitu alustanud esimeses reast ja püsin ka seal oma sõidu lõpuni. Mina sõidan omas tempos ja teise rea kodanik samuti, mis sest et tema aeglasemalt. Kumbki kedagi ei takista ega ohusta. Kas see on seaduse rikkumine?"
Indrek Sirk:
"Kirjeldatud tegevus on lubatud nii kehtiva liikluseeskirja kui 01.07.2011 jõustuva liiklusseaduse kohaselt. Uues liiklusseaduses käsitletakse seda möödumisena, mis on lubatud ka paremalt."
Lugeja küsib veel:
"Kuidas tagada vasakult möödasõidu võimalus, kui ees aeglaselt (lubatud piirkiirusest aeglasemalt) liikuv auto ei reastu ümber parempoolsele sõidurajale, et võimaldada möödasõit vasakult?"
Indrek Sirk:
"Alates 01.07.2011 jõustuva liiklusseaduse kohaselt on paremalt möödasõit keelatud, möödumine aga lubatud. Möödasõiduga on tegemist juhul, kui eesliikuvast sõidukist ettejõudmiseks väljutakse oma sõidurajalt. Kui oma sõidurajalt väljumise eesmärgiks ei ole eesliikuvast sõidukist ettejõudmine, siis ei ole tegemist möödasõiduga.
Mõistlik juht reastubki parempoolsesse ritta, kui ta näeb, et vasakpoolsetel radadel on ta sunnitud mingil põhjusel liikuma aeglasemalt lubatud kiirusest. Olles nüüd jõudnud esimesse sõiduratta ja nähes, et see rada on piisavas ulatuses vaba, võib ta loomulikult liikuda edasi lubatud kiirusega ja ka mööduda teisel sõidurajal aeglasemalt liikuvast sõidukist.
Seega on keelatud oma sõidurajast paremale väljumine eesmärgiga eesliikujast ette jõuda.
Muul põhjusel sõiduraja vahetus ei ole keelatud. Naljaga pooleks võib öelda, et kui sõiduraja vahetus on toimunud politseiniku vaateväljast kaugemal, siis on tegemist möödumisega, vastupidisel juhul võib seda käsitleda ka keelatud möödasõiduna."
Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!