Millal hundist koer sai? Täpne vastus on üllatavalt raske selgitada

 (5)

Hillary Clinton kohtub Urmas Paetiga
Foto: Ilmar Saabas

Nii koera kodustamise piirkonna kui ka aja kohta on õhus omajagu küsimusi.

Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi juhtivteadur Urmas Saarma kirjutab sügises Horisondis, et hundist koera kodustamise täpse geograafilise ja kronoloogilise ajaloo taastamine on erakordselt keeruline ülesanne, kuna koer on aegade jooksul sageli hundiga hübridiseerunud, vahendab ERR Novaator.

Probleeme on teisigi, näiteks vanade ja tihti üsna lagunenud luude põhjal on vahel raske tuvastada, kas tegu on autentse koeraluuga või kuulus see siiski hundile.

Teateid vanade koeraluude leidudest on erinevatest aegadest, paraku ei peeta kõiki usaldusväärseteks. Kuigi on teatatud ka üle 30 000 aasta vanustest leidudest, on need erinevatel põhjustel siiani kahtluse alla pandud ja kõige vanemad autentseteks koerteks tunnistatud leidude vanus jääb pisut alla 15 000 aasta.

Seega on kodustamise algusaeg jätkuvalt küsimärgi all, ent meelde tasub jätta järgmist: koera kodustamine võis toimuda juba enam kui 30 000 aasta eest, kuid kindlasti leidis see aset hiljemalt 15 000 aastat tagasi – seega küttide-korilaste tegevuse tagajärjel.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator!

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

FORTE TOP

Viimased uudised