Briti homoseksuaalid saavad tagasiulatuvalt armu

 (18)

Briti homoseksuaalid saavad tagasiulatuvalt armu
Briti kirjanik Oscar Wilde mõisteti süüdi „jämedalt siivutus käitumises meestega“ ja oli vanglas aastail 1895-7. (Foto: Wikimedia Commons)

Suurbritannia on otsustanud puhastada Oscar Wilde’i, Alan Turingi ja paljude teiste nimed.

Suurbritannia on astumas veel ühte sammu, et üritada heastada ligi viis sajandit kestnud homo­seksuaalide ­tagakiusamist. Selle pika protsessi ­lõpetamises mängis olulist rolli kuninganna Elizabeth II, vahendab ajakiri Imeline Ajalugu.

2014. aastal andis ­kuninganna armu matemaatika­geeniusele Alan Turingile, kes Teise maa­ilmasõja ajal murdis ­sakslaste Enigma koodi. Sõja järel mõisteti Turing süüdi homoseksuaalsuses ja ta kastreeriti keemiliselt. Turing sooritas 1954. aastal enesetapu.

Kuninganna otsus avaldas survet Briti parlamendile ja poliitikud võtsidki hiljuti vastu seaduse, millel on tagasiulatuv mõju. Nii praegu elavate kui ka juba siit­ilmast lahkunud homoseksuaalide karistusregister kustutakse.

Tuhanded briti mehed on 1533. aastast alates mõistetud ­homo­seksuaalsuse eest vangi. Teiste seas kirjanik Oscar Wilde. Need, kel vähem vedas, hukati. Ainuüksi aja­vahemikul 1806 kuni 1861 määrati vangla­karistus 8921 homoseksuaalile, kellest 54 hukati.

Alles 1967. aastal lubati Suur­britannias meestevaheline seksuaalvahekord.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare